D3V-16G-1C25
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
D3V-16G-1C25
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
In Stock : 17283
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 50gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 16A (AC), 10A (DC)
Circuit SPDT
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 200gf
Overtravel 0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.047" (1.2mm)
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.012" (0.3mm)