D3V16G22C26K
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
D3V16G22C26K
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V
User Guide
Operating Position 0.600" (15.2mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 25gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC), 10A (DC)
Circuit SPST-NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 250gf
Overtravel 0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.157" (4.0mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.031" (0.8mm)