D50P24A6RX09LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
D50P24A6RX09LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Board Guide, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -55°C