DAM15P043N
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DAM15P043N
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS SLDR CUP
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features -
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C