DAP15S565CTLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DAP15S565CTLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 1000V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Contact Finish Gold, GXT™
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C