DBM21W1S300N
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBM21W1S300N
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 21POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power (Not Included)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C