DBMMC13H3PJK87
ITT Cannon, LLC
Product No:
DBMMC13H3PJK87
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature -55°C ~ 150°C