DBV13W3S500M40LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBV13W3S500M40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass, Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature -55°C ~ 125°C