DBV5W5P93C6G40LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBV5W5P93C6G40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 5POS VERT PRESS
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 40A
Contact Finish Gold
Contact Type Power
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material -
Connector Type Plug, Male Pins
Features Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 5W5
Operating Temperature -55°C ~ 125°C