DC1390R-473K
API Delevan Inc.
Product No:
DC1390R-473K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 47UH 11.5A 18 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 20A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 1.064" (27.03mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 11.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.480" Dia (37.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
Inductance 47 µH