DC60SA3-B
Sensata-Crydom
Product No:
DC60SA3-B
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Description:
SSR RELAY SPST-NC 3A 3-60V
User Guide
Load Current 3 A
Termination Style Screw Terminal
Output Type DC
Circuit SPST-NC (1 Form B)
Voltage - Load 3 V ~ 60 V
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Series DC60
Package / Case Hockey Puck
Mfr Sensata-Crydom
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 280VAC