DC780-563K
API Delevan Inc.
Product No:
DC780-563K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 56UH 5.5A 39 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 14.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.831" (21.10mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 5.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.772" Dia (19.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 39mOhm Max
Inductance 56 µH