DC8W8P500G30LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DC8W8P500G30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 8POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 8W8
Operating Temperature -55°C ~ 125°C