DCM25W3S400N
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DCM25W3S400N
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power (Not Included)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 25W3
Operating Temperature -55°C ~ 125°C