DD15M10GV3Z
Positronic
Product No:
DD15M10GV3Z
Description:
CONN D-SUB HD PLUG 15POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) High Density
Operating Temperature -55°C ~ 125°C