DDMG36H4SJA197
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMG36H4SJA197
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) - 36W4
Operating Temperature -55°C ~ 125°C