DF11-20DS-2V(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11-20DS-2V(50)
Description:
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
User Guide
Insulation Height 0.234" (5.95mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF11
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Beige
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.55mm, 8.2mm