Home / Headers, Male Pins / DF13-2P-1.25H(50)
minImg
DF13-2P-1.25H(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-2P-1.25H(50)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 2POS 1.25MM
User Guide
Insulation Height 0.142" (3.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Solder Retention
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C