DF13-40DS-1.25DSA(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-40DS-1.25DSA(50)
Description:
CONN RCPT 40POS 0.049 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150VAC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Telecommunications
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF13
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Beige
Contact Length - Post 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 6.8mm