Home / Headers, Male Pins / DF13-4P-1.25DSA(50)
minImg
DF13-4P-1.25DSA(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-4P-1.25DSA(50)
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 1.25MM
User Guide
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 4
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF13
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Beige
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 5.3mm