DF18B-60DS-0.4V(81)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF18B-60DS-0.4V(81)
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.057" (1.45mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series DF18
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Features Solder Retention
Mated Stacking Heights 1.5mm