DF18C-70DS-0.4V(81)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF18C-70DS-0.4V(81)
Description:
CONN RCPT 70POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 70
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.057" (1.45mm)
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Features -
Mated Stacking Heights 1.5mm