DF18C-80DP-0.4V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF18C-80DP-0.4V(51)
Description:
CONN PLUG 80POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 80
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.046" (1.16mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series DF18
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts
Features -
Mated Stacking Heights 1.5mm