DF23C-12DS-0.5V(92)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF23C-12DS-0.5V(92)
Description:
CONN RCPT 12POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 12
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.057" (1.45mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series DF23
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.020" (0.50mm)
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Features -
Mated Stacking Heights 1.5mm