DF36J-20S-0.4V(52)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF36J-20S-0.4V(52)
Description:
CONN RCPT 20POS 0.016 GOLD SMD
User Guide
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 30VAC
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Contact Type Center Strip Contact
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.016" (0.40mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C