DF37B-50DS-0.4V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF37B-50DS-0.4V(51)
Description:
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.038" (0.97mm)
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Features Solder Retention
Mated Stacking Heights 0.98mm