DF3DZ-10P-2H(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3DZ-10P-2H(20)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 10POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C