Home / Headers, Male Pins / DF7C-8P-3.96DSA(25)
minImg
DF7C-8P-3.96DSA(25)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF7C-8P-3.96DSA(25)
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 3.96MM
User Guide
Insulation Height 0.508" (12.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.156" (3.96mm)
Contact Length - Mating 0.276" (7.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF7
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Beige
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 21.5mm