DF9-11S-1V(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF9-11S-1V(20)
Description:
CONN RCPT 11POS SMD TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 11
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.130" (3.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series DF9
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.039" (1.00mm)
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
Features Board Guide, Solder Retention
Mated Stacking Heights 4.3mm