DF9A-51S-1V(69)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF9A-51S-1V(69)
Description:
CONN RCPT 51POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 51
Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.130" (3.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series DF9
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.039" (1.00mm)
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
Features Board Guide
Mated Stacking Heights 4.3mm