DF9B-15P-1V(61)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF9B-15P-1V(61)
Description:
CONN HDR 15POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 15
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.130" (3.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series DF9
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.039" (1.00mm)
Connector Type Header, Center Strip Contacts
Features Solder Retention
Mated Stacking Heights 4.3mm