DFEC40-24S24W
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
DFEC40-24S24W
Description:
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 40W
User Guide
DC Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.67A
DC Voltage - Input (Min) 9.5V
Efficiency 84%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)
Input Type DC
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 24V
Size / Dimension 4.90" L x 2.27" W x 0.94" H (124.5mm x 57.7mm x 23.9mm)
Number of Outputs 1
Series DFEC40W (40W)
Power (Watts) 40W