DH251NBGG12
CIT Relay and Switch
Product No:
DH251NBGG12
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 125V
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Rectangular, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 25.00mm Dia
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series DH
Voltage Rating - DC 24 V
Type Illuminated
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Voltage Rating - AC 125 V