DHU281NBSB12A
CIT Relay and Switch
Product No:
DHU281NBSB12A
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH PB SPDT 16A 125V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.110"/0.187"
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 28.00mm Dia
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series DHU
Type Anti-Vandal, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V