Home / Reed Relays / DIP12-1A72-12L
minImg
DIP12-1A72-12L
Standex-Meder Electronics
Product No:
DIP12-1A72-12L
Description:
RELAY REED SPST 1A 12V
In Stock : 22
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Switching Voltage 200VAC, 200VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 1 A
Coil Current 12 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Series DIP
Operate Time 0.5 ms
Contact Material -
Mfr Standex-Meder Electronics
Coil Voltage 12VDC
Release Time 0.1 ms
Must Operate Voltage 8.4 VDC