DKMW06G-12
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
DKMW06G-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 250mA, 250mA
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 5-DIP Module
Efficiency 85%
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE, cURus, EAC
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series DKMW06 (6W)
Power (Watts) 6 W