DLR1P22J-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DLR1P22J-F
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.354" (9.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.618" L x 0.335" W (15.70mm x 8.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series DLR
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.22 µF