DLR1S22K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DLR1S22K-F
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" L x 0.157" W (8.00mm x 4.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series DLR
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.022 µF