Home / Panel Meters / DMS-20PC-2-BL-C
minImg
DMS-20PC-2-BL-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
DMS-20PC-2-BL-C
Description:
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Display Characters - Height 0.370" (9.40mm)
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Output Type Reference
Number of Characters Per Row 3.5
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 33.93mm x 21.29mm
Measuring Type Voltage
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Weight 0.025 lb (11.34 g)
Series DMS-20PC
Type Voltmeter
Display Type LED - Blue Characters
Measuring Range ±20VDC
Voltage - Supply 5VDC