Home / Panel Meters / DMS-30PC-4/20S-5RL-C
minImg
DMS-30PC-4/20S-5RL-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
DMS-30PC-4/20S-5RL-C
Description:
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MT
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Display Characters - Height 0.560" (14.20mm)
Ingress Protection -
Termination Style Screw Terminal
Output Type -
Number of Characters Per Row 3.5
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 53.80mm x 22.30mm
Measuring Type Process
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Weight 0.062 lb (28.12 g)
Series DMS-30PC-4/20S
Type Process Meter
Display Type LED - Red Characters
Measuring Range 4 ~ 20mA
Voltage - Supply 5VDC