DMS180165-P5P-IC
CUI Inc.
Product No:
DMS180165-P5P-IC
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Multi-Blade (Included)
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, cULus, TUVgs
Input Connector Multi-Blade
Size / Dimension 4.24" L x 2.27" W x 1.32" H (107.7mm x 57.7mm x 33.5mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.625 lb (283.5 g)
Current - Output (Max) 1.65A
Series -
Power (Watts) 30 W
No Load Power Consumption -
Region Utilized International
Cord Length 70.9" (1.80m)
Efficiency 75%
Voltage - Output 18V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC