DP-241-5-16
Signal Transformer
Product No:
DP-241-5-16
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
In Stock : 953
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 42.80mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 71.40mm L x 36.30mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) 800mA
Weight 0.7 lb (317.51 g)
Primary Winding(s) Dual
Series Two-4-One™
Type Laminated Core
Power - Max 12VA
Mfr Signal Transformer
Package Box
Voltage - Secondary (Full Load) 16V