DP-241-7-10
Signal Transformer
Product No:
DP-241-7-10
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 57.80mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 93.70mm L x 49.20mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) 5A
Weight 1.7 lbs (771.1 g)
Primary Winding(s) Dual
Series Two-4-One™
Type Laminated Core
Power - Max 56VA
Mfr Signal Transformer
Package Box
Voltage - Secondary (Full Load) 10V