DP-241-8-48
Signal Transformer
Product No:
DP-241-8-48
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 67.70mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 102.40mm L x 58.50mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) 2A
Weight 2.8 lbs (1.3 kg)
Primary Winding(s) Dual
Series Two-4-One™
Type Laminated Core
Power - Max 100VA
Mfr Signal Transformer
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 48V