DP241-4-36A17
Pulse Electronics
Product No:
DP241-4-36A17
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 37.75mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 60.45mm L x 35.05mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) 170mA
Weight 0.44 lb (199.58 g)
Primary Winding(s) Dual
Series Chassis-Tran
Type Laminated Core
Power - Max 6VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 36V