DP241-5-24A25
Pulse Electronics
Product No:
DP241-5-24A25
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 35.05mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 71.37mm L x 41.40mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Weight 0.7 lb (317.51 g)
Primary Winding(s) Dual
Series Chassis-Tran
Type Laminated Core
Power - Max 12VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 24V