DP241-6-28A36
Pulse Electronics
Product No:
DP241-6-28A36
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 42.93mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 82.55mm L x 49.28mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.1A
Weight 1.1 lbs (499 g)
Primary Winding(s) Dual
Series Chassis-Tran
Type Laminated Core
Power - Max 30VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 28V