DP241-8-20A54
Pulse Electronics
Product No:
DP241-8-20A54
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
User Guide
Center Tap Yes
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 57.15mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation 2500Vrms
Secondary Winding(s) Single
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 102.36mm L x 65.02mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) 5A
Weight 2.8 lbs (1.3 kg)
Primary Winding(s) Dual
Series Chassis-Tran
Type Laminated Core
Power - Max 100VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 20V