DPFF6S18J-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DPFF6S18J-F
Description:
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.374" (9.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.949" L x 0.551" W (24.10mm x 14.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series DPFF
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.018 µF