DPFF8S18J-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DPFF8S18J-F
Description:
CAP FILM 0.018UF 5% 800VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.598" (15.20mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.720" (18.30mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.299" L x 0.598" W (33.00mm x 15.20mm)
Series DPFF
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 450V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.018 µF